Jak i kiedy warto użyć ATF?

6 kwietnia 2022| 2 min|

Agent workspace blog

Automated Test Framework

Użyteczność ServiceNow oraz możliwości, które oferuje pozwalają użytkownikom na ciągły rozwój platformy przekładający się na wiele korzyści. Nie ma jednak bezpiecznych wdrożeń bez testów przygotowanych rozwiązań. Celem testowania jest oczywiście minimalizacja ryzyka i niespodziewanej awarii powdrożeniowej, a także sprawdzenie poprawności rozwiązania oraz powiązanej z nim logiki.

ServiceNow pozwala na testowanie zautomatyzowane, co wpływa na oszczędności. W tym wpisie znajdziesz informacje dotyczące pluginu ATF, z którego można korzystać w ramach platformy. O zaletach tego rozwiązania możesz przeczytać poniżej.

Czym jest ATF?

ATF (Automated Test Framework) jest wykorzystywany do automatyzowania większości manualnych scenariuszy testowych. ServiceNow oferuje ATF jako plugin i jako integralną część platformy.

Gdzie ATF może być przydatny?

ATF jest dedykowany głównie do testowania regresyjnego – jesteśmy w stanie przetestować platformę zgodnie z przygotowanymi scenariuszami, by sprawdzić jej działanie, jeśli implementowana zmiana jest kompleksowa i ryzykowna. Jeśli zarządzasz scenariuszami testowymi i dbasz o rozszerzanie ich w systemie, ATF może przynieść ogromną wartość Twojej organizacji. ATF pozwala na minimalizowanie ryzyka wystąpienia incydentów na instancji produkcyjnej po wdrożeniu. Zyskujesz dodatkową opcję zapewnienia poprawnej pracy swojej instancji ServiceNow i zredukowania potencjalnego negatywnego wpływu na użytkowników.

Dodatkowo, ATF może być prawdziwym „game changerem” w kwestii upgrade’ów.

Dlaczego ATF mogą być przydatny podczas upgrade’ów?

Przygotowanie scenariuszy, a następnie testowanie instancji są ważnymi elementami procesu upgrade’owania środowiska ServiceNow. Obie te aktywności mogą zająć sporo czasu. Kiedy decydujesz się na użycie ATF, większość czasu inwestujesz w konfigurację scenariuszy testowych w systemie na samym początku. Nie bądź przerażona/przerażony. Dzięki tej inwestycji, możesz zyskać czas i pieniądze w przyszłości. Automatyzacja testów wspiera proces upgrade’owania. Testy automatyczne sprawiają, że proces upgrade’owania ulega skróceniu i jest bardziej efektywny. Mogą być także wykorzystywane w ciągłych iteracjach bez konieczności oczekiwania na dostępność zespołu.

Jaka jest cena narzędzia?

ATF może być wykorzystywany na instancji ServiceNow bez ponoszenia dodatkowych opłat. Koszt, który należy ponieść jest związany z początkową konfiguracją scenariuszy w systemie na bazie istniejących dokumentów lub nowych manualnych scenariuszy przygotowanych przez wykwalifikowany zespół SPOC QA.

Gdzie i jak należy zacząć?

Jeśli ATF zainteresował Cię I jesteś gotowa/gotowy by rozpocząć korzystanie z tego narzędzia, chętnie przygotujemy dla Ciebie demo tego rozwiązania i zaprezentujemy jak działa w praktyce. Skontaktuj się z nami by poznać więcej szczegółów.